Aktualności

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Klienci często nie zauważają różnicy między kredytem, a pożyczką. Są to jednak dwa różne produkty, których rozróżnianie zdecydowanie pomoże nam w rozmowie z doradcą finansowym. Wiedząc czym jest jedno i drugie będziemy świadomi , która opcja będzie dla nas bardziej korzystna. Dzięki temu prawdopodobieństwo naszej satysfakcji zdecydowanie wzrasta.


Kredyt i pożyczka dla wielu z nas są właściwie synonimami. Tymczasem łączących je podobieństw jest w gruncie rzeczy mniej niż różnic. Skutki ewentualnych błędów są nieraz naprawdę poważne i mogą obciążyć nasz budżet. Różnice między kredytem, a pożyczką dotyczą niemal wszystkich ich aspektów: sposobu zawierania umowy, kosztów oraz źródła pieniędzy, które zostaną przekazane w ramach podpisanej umowy. Czym zatem różnią się kredyty i pożyczki?
Główne cechy kredytu
Po pierwsze – kredyt może być udzielony tylko i wyłącznie przez bank. To oznacza, że umowa kredytowa podlega prawu bankowemu. Musi ona być sporządzona na piśmie i zawierać informacje o tym, na jaki cel zostaną przeznaczone środki.
Jako, że bank nie jest właścicielem pożyczanych pieniędzy (de facto obraca tylko funduszami swoich klientów), kredyt nie może być darmowy, a kredytobiorca będzie musiał wraz z pożyczaną sumą zwrócić także prowizję, odsetki oraz dodatkowe koszty (między innymi ubezpieczenie). Oprócz tego banki zobowiązane są do starannej oceny zdolności kredytowej osób ubiegających się o takie finansowanie, na którą składają się między innymi wysokość dochodów, ich źródło oraz historia spłaty poprzednich zobowiązań.
Nieopisaną zaletą kredytu bankowego jest zaś możliwość uzyskania wysokiej kwoty, pozwalającej na sfinansowanie zakupu mieszkania, samochodu bądź działki. Wadą jest natomiast rozbudowana procedura ubiegania się o kredyt oraz stosunkowo wysoki odsetek odrzuceń wniosków.
Pożyczka – co musisz o niej wiedzieć?
Tych wad nie posiadają natomiast pożyczki poza bankowe. Są wśród nich oferty, w ramach których pieniądze otrzymujemy już po kilku godzinach od złożenia wniosku.
Ze względu na to, że firmy pożyczkowe dysponują własnymi funduszami, nie są zobowiązane do tak dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej swoich klientów. Oznacza to, że ich usługi dostępne są także dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne lub utrzymujących się z zasiłków socjalnych – a więc właściwie wykluczonych ze starań o kredyt bankowy.
Poza szybkością i ograniczonymi do minimum formalnościami, ich zaletą jest też fakt, iż klienci nie muszą tłumaczyć pożyczkobiorcy, na co przeznaczą pozyskane w ten sposób pieniądze.
Jeśli chodzi o słabe strony pożyczek poza bankowych, wspomnieć należy przede wszystkim o stosunkowo niskich (w porównaniu z kredytami bankowymi) pożyczanych kwotach.
Jak widać warto wiedzieć czym jest kredyt, a czym pożyczka. Z taką wiedzą dużo łatwiej pójdzie nam spotkanie z agentem finansowym i co więcej wyjdziemy z niego zadowoleni, a nie rozczarowani.