Aktualności

Ubezpieczenia turystyczne - czy warto?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polacy coraz chętniej podróżują po świecie, są też coraz lepiej przygotowani na różne sytuacje, które podczas wyjazdu mogą ich zaskoczyć, przecież na wakacjach pragniemy cieszyć się wolnym czasem i korzystać z atrakcji, a nie analizować wszystko co robimy i uważać na każdym kroku. Polisy turystyczne dla wielu wyjeżdżających stają się koniecznością przed każdą zagraniczną podróżą. W 2016 r. ubezpieczyciele wypłacili z nich 170 mln zł.


Sprawdźmy, jak korzystać z ubezpieczeń turystycznych? Czy rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, co może stać się podczas podróży? Jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie turystyczne?


Często jadąc na wakacje w euforii zbliżającego się wypoczynku zapominamy o kwestii ubezpieczenia, które może się przydać w mniej przyjemnych chwilach naszego wyjazdu. Jadąc za granicę jesteśmy przekonani, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokryje wszelkie koszty związane z ewentualnym leczeniem lub hospitalizacją. Jak sama nazwa wskazuje karta działa tylko na terenie Unii Europejskiej, dodatkowo nie pokrywa wszystkich wydatków na jakie możemy zostać narażeni w przypadku wypadku lub leczenia za granicami kraju. Co za tym idzie, posiadacze karty EKUZ zapominają lub ignorują fakt, że gwarantuje ona świadczenia zdrowotne na zasadach obowiązujących w państwie członkowskim UE, w którym udzielana jest pomoc. W niektórych krajach pobyt w szpitalu czy zabiegi medyczne, które w Polsce są bezpłatne, mogą kosztować pacjenta. Mamy tutaj do czynienia z obcą walutą więc kwota znacznie wzrasta jeśli np. porównamy zł do euro.   Trzeba pamiętać, szczególnie podczas wyjazdów narciarskich, że akcje ratunkowe, poszukiwawcze czy transport poszkodowanego do Polski są odpłatne i obciążają poszkodowanego lub jego rodzinę, która zazwyczaj nie jest gotowa na pokrycie takich kosztów.


Polisa z ubezpieczeniem podróżnym poza ubezpieczeniem kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, może zawierać również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie sprzętu i bagażu,  a także różne usługi assistance. Ważne by odpowiednio wybrać sumę ubezpieczenia i pamiętać o różnicy między walutowej. Jeżeli trzeba sprowadzić chorego z innego kontynentu w asyście lekarza, w grę może wchodzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Ale i w Europie koszty transportu medycznego mogą oscylować w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie zdajemy sobie sprawy z ogromu kosztów, jakie trzeba ponieść. Dla przykładu pomoc medyczna podczas problemów z układem pokarmowym w Hiszpanii może kosztować nawet 8 000 euro, a pomoc przy złamaniu nogi w Turcji nawet 16 900 euro. Transport medyczny z wykorzystaniem śmigłowca to także kilkanaście tysięcy euro. Dlatego bardzo ważne jest, by stale pamiętać o potrzebie właściwego ubezpieczenia.

Zakres i koszty polisy turystycznej możemy coraz częściej wykupić przez Internet, ale także u swojego agenta, który pomoże nam dostosować polisę do potrzeb.