Aktualności

Obalamy mity ubezpieczeniowe

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy każdy ubezpieczony wie wszystko o ubezpieczeniu jakie wybrał i jak z niego korzystać? opisujemy kilka faktów, które przyciągnęły naszą uwagę.

•    Ubezpieczenia są drogie.
Pierwsza zasada brzmi - dobre ubezpieczenie nie może być zbyt tanie. Ubezpieczenie to produkt bardzo potrzebny, ale i trudny - z tego wynika jego cena. Jednak dobrze dobrana ochrona ubezpieczeniowa wcale nie musi dużo kosztować. Doradca zawsze pomoże nam wybrać takie rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby ochrony i możliwości finansowe. Należy także pamiętać, że ubezpieczenia w Polsce nadal należą do najtańszych w Europie.
Zastanówmy się, czy sami dalibyśmy gwarancję wypłaty 5 milionów euro dla szkód na osobie i 1 miliona dla szkód w mieniu (polisy komunikacyjne OC) za składkę w granicach 500-700 zł. Firmy ubezpieczeniowe podejmują takie ryzyko i pozwalają nam spokojnie korzystać ze swoich pojazdów.


•    Towarzystwa Ubezpieczeniowe oszukują klientów.
Najważniejsza jest znajomość przepisów prawa (Kodeks cywilny i ustawa) oraz dokładna analiza naszej polisy i OWU - to pozwoli nam uniknąć rozczarowań przy korzystaniu z ubezpieczenia. Wszystkie działania TU muszą być zgodne z przepisami prawa i zawartą umową ubezpieczenia. Jeśli jednak mamy wątpliwości, co do uczciwości TU, zawsze możemy złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych. Podpisując polisę u swojego agenta masz prawo pytać w jaki sposób możesz korzystać ze swojego ubezpieczenia i jakie Ty masz obowiązki jako ubezpieczający.

•    Nie można uzyskać odszkodowania, które pokryje naszą szkodę w 100%.
Wiele zależy od polisy, jaką  dla siebie wybierzemy. Im niższa jest składka, tym mniejszy zakres ochrony i bardziej restrykcyjne zasady wypłaty odszkodowania.
Zasady likwidacji szkody są określone w OWU do każdej polisy ubezpieczeniowej. Dodatkowo wspiera nas ustawa oraz Kodeks Cywilny. Wszystkie działania TU muszą być zgodne z przepisami prawa oraz podpisaną umową ubezpieczenia. Więc tylko dobrze wybrana polisa i znajomość prawa, zapewnią nam satysfakcję z kwoty odszkodowania. Podpisując polisę powinieneś wiedzieć jaki zakres zawiera.

•    Ubezpieczenie jest jak podatek.
Ubezpieczenia dają nam wymierne i osobiste korzyści. Zabezpieczają nas przed poważnymi skutkami wielu zdarzeń losowych i zapewniają komfort codziennego życia. Często widzimy w ubezpieczeniach brak korzyści - bo gdy żadne przykre zdarzenie losowe nas nie spotka, nie otrzymujemy odszkodowania, więc wydaje się że polisa nie miała sensu. Oczywiście to nieprawda, bo przez cały okres ubezpieczenia mieliśmy ochronę z polisy i to za ochronę, i za gwarancję odszkodowania - zapłaciliśmy składkę. Swoje ubezpieczenie najczęściej doceniamy w chwili gdy z niego korzystamy, ale czy naprawdę chcielibyśmy z niego skorzystać tylko dlatego, że opłaciliśmy składkę?