Aktualności

Wysokie kary za brak aktualnego OC. Pamiętaj o swoim aucie

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Brak ubezpieczenia OC pojazdu to ogromne ryzyko finansowe dla właściciela i kierowcy. Wiele osób celowo unika zakupu polisy OC, by oszczędzić pieniądze. Jednak bardzo często wystarczy nieświadomy błąd i brak informacji o zasadach ubezpieczenia, by nasz pojazd nie miał ważnej polisy.Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC jest powiązana z wysokością płacy minimalnej w danym roku. W 2017 roku kara dla właściciela auta osobowego bez ważnej polisy OC wzrosła do 4000 zł (w 2016 r. wynosiła 3700 zł). Kara dla właścicieli ciężarówek, ciągników samochodowych i autobusów natomiast do 6000 zł.

Jeśli właściciel pojazdu nie będzie miał ubezpieczenia przez kilka dni – zapłaci część kary.

    za brak ubezpieczenia OC do 3 dni - 20% pełnej wysokości kary (osobowe - 800 zł, ciężarowe  - 1200 zł)
    za brak OC od 4 do 14 dni - 50% pełnej wysokości kary (osobowe - 2000 zł, ciężarowe - 3000 zł)
    za brak OC pow. 14 dni - 100% wysokości kary (osobowe - 4000 zł, ciężarowe - 6000 zł).

Wymierzaniem kar za brak ubezpieczenia OC zajmuje się UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki rosnącej liczbie danych w bazie polis, UFG odnajduje luki w okresie ubezpieczenia pojazdów i wysyła wezwania do właścicieli pojazdów.

Coraz trudniej uniknąć kary za brak polisy OC. Pamiętajmy także, że kara to zaledwie ułamek ryzyka, jakie ponosimy prowadząc nieubezpieczony pojazd. W razie wypadku z naszej winy, wszystkie odszkodowania dla ofiar pokryjemy sami. Warto zastanowić się nad tym, czy sami chcemy pokrywać te koszty, czy pozwolimy aby towarzystwo ubezpieczeniowe zagwarantowało nam spokojniejsze życie.