Aktualności

Mieszkanie dla młodych

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opada już pomału kurz po bitwie o dopłaty w ramach kredytów Mieszkanie dla Młodych. Bitwie, bo w tym roku wystarczyły zaledwie dwa dni, w czasie których złożono 12,7 tys. wniosków, aby wykorzystać 381 mln zł przeznaczone na dofinansowanie wkładu własnego. Była to już ostatnia szansa na załapanie się na dofinansowanie w ramach programu MdM.  Osoby, które znalazły się wśród  szczęśliwców z przyznanym dofinansowaniem, zapewne już świętują, czekając na podpisanie umowy kredytowej lub wypłatę kredytu. Potem już tylko wykańczanie lub remont mieszkania, przeprowadzka i …

kilkadziesiąt lat spłacania kredytu. Łatwo w tym wszystkim zapomnieć, że dofinansowanie w programie MdM może nie być dane raz na zawsze.  

Lepiej wiedzieć czego należy się wystrzegać, aby nagle nie okazało się, że kilkadziesiąt tysięcy złotych trzeba zwrócić… O ile przyjemnie jest otrzymać 30 tys. zł (taka jest tegoroczna średnia kwota dofinansowania), o tyle mniej przyjemna może być konieczność, w której taką kwotę trzeba będzie zwrócić. W przypadku rodzin z co najmniej trójka dzieci, najwyższe kwoty dofinansowania przekraczały nawet 100 tys. zł. Warto o tym pamiętać, bo możliwość zwrotu dofinansowania dotyczy także posiadaczy Karty Dużej Rodziny.  

W jakim okresie może grozić zwrot dofinansowania? 

5 LAT – to okres, w którym posiadacze kredytów Mieszkanie dla Młodych powinni szczególnie uważać. W tym okresie bowiem może grozić konieczność zwrotu otrzymanego wsparcia. Wbrew informacjom, które często można spotkać w mediach, 5 lat liczone jest nie od daty zawarcie umowy kredytowej tylko od daty podpisania ostatecznej umowy przeniesienia własności, a to może być spora różnica. Co to oznacza w praktyce?  

• Rynek wtórny. Jeśli kupiłeś mieszkanie w MDM na rynku wtórnym, to akt notarialny (umowę przeniesienia własności) podpisałeś po podpisaniu umowy kredytowej, ale przed uruchomieniem kredytu – w Twoim wypadku oba okresy (podpisanie umowy kredytowej i umowy przenisienia własności) będą niemal identyczne.  

• Rynek pierwotny. Jeśli kupiłeś mieszkanie od dewelopera na wczesnym etapie budowy to umowę przeniesienia lub ustanowienia własności (nie mylić z umową deweloperską) możesz podpisać dopiero po zakończeniu budowy. To może oznaczać okres nawet do dwóch lat (w zależności od etapu, na jakim jest realizacja inwestycji) od dnia podpisania umowy kredytowej. W takim przypadku, okres, w którym może grozić Ci zwrot dofinansowania, może wynosić więc nawet do 7 lat od dnia zawarcia umowy kredytowej.   

źródło: www. oswajamhipoteke.pl