Aktualności

Dodatki do polisy mieszkaniowej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Umowy dodatkowe to nierozłączna część polisy mieszkaniowej. Każde z rozszerzeń posiada osobny zakres, limity i wyłączenia. A także wpływa na wysokość rocznej składki. Dodatki mają związek z konkretnymi zdarzeniami, jakie mogą spotkać nieruchomość czy lokatorów.


Sama podstawa może nie wystarczyć 


Nieruchomość ubezpieczamy w podstawie lub w podstawie z rozszerzeniami. Umowa podstawowa to najczęściej ochrona finansowa murów i stałych elementów (np. instalacji, tynków, podłóg) w razie wystąpienia pożaru, zalania, uderzenia pojazdu i innych zdarzeń losowych. Co najmniej podstawy wymaga od nas bank, jeśli nieruchomość kupujemy z kredytu hipotecznego. Podstawa jest konieczna także wtedy, gdy chcemy wykupić rozszerzenie.

Sama podstawa to jednak za mało, mimo że składka jest wtedy niska (nawet poniżej 100 zł rocznie). Taka polisa nie chroni wyposażenia ani lokatorów przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych typu pożar, kradzież czy stłuczenie szyby.

Rozszerzenie do polisy – tak, ale które wybrać?


Towarzystwa ubezpieczeń dowolnie ustalają liczbę dodatków w polisie mieszkaniowej – np. Aviva ma ich 7, a Gothaer nawet 15. Niektóre z ryzyk na tyle często występują w rozszerzeniach, że można je uznać za typowe dodatki:

§  kradzież z włamaniem – dla wszystkich lokatorów posiadających w nieruchomości wartościowe przedmioty,

§  dewastacja,

§  wandalizm,

§  przepięcie – dla posiadających kosztowny sprzęt RTV/AGD,

§  powódź – dla lokatorów mieszkających w bloku na parterze i w pobliżu zbiorników wodnych,

§  rozbój – dotyczy bagażu czy torebki poza miejscem ubezpieczenia, dla osób mających przy sobie wartościowe przedmioty.

Dodatkami są poszczególne przedmioty ubezpieczenia: wyposażenie (mienie ruchome), szyby, kolektory słoneczne, siłowniki i automatyka bram, nagrobek, domek letniskowy. 

Rozszerzeniami są także pakiety dotyczące lokatorów:OC w życiu prywatnym, NNW, home assistance, rowerowe assistance, pomoc prawna.

źródło: www.ubezpieczeniaonline.pl