Aktualności

Gdzie sprawdzić czy mam długi?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Wpadłeś w pętle kredytową i pogubiłeś się już jakie masz zobowiązania? Po latach niepłacenia chcesz sprawdzić gdzie i na jakie kwoty miałeś kredyty? Banki sprzedały Twoje zadłużenie, ale nie wiesz komu, lub po prostu chcesz się upewnić czy nikt nie wziął kredytu na Twoje dane? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś – TAK, ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie.

 

Miejsc, w których masz możliwość sprawdzić czy jesteś dłużnikiem oraz jaka jest ewentualnie wysokość Twojego zadłużenia jest co najmniej kilka. W dalszej części postaram się przybliżyć Ci charakterystykę poszczególnych baz.

 

1. Biuro Informacji Kredytowej – BIK

 

Biuro Informacji Kredytowej to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych. Posiada w swojej bazie informacje o 140,1 mln rachunków należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 760 tys. podmiotów.

Raz na sześć miesięcy możesz ściągnąć z BIK swój raport całkowicie za darmo, jest to tak zwana informacja ustawowa. Znajdziesz w niej najważniejsze informacje na temat swoich zobowiązań bankowych i pozabankowych m.in.:

o    z kiedy jest zobowiązanie

o    wysokość zadłużenia

o    status zobowiązania (informacja czy umowa wypowiedziana, w egzekucji lub sprzedana)

o    podsumowanie aktualnie spłacanych kredytów

źródło: www.finansowka.pl