Aktualności

Mity o drogim OC dla młodego kierowcy

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pośród niemal wszystkich kierowców utarło się przekonanie, że młody i niedoświadczony użytkownik dróg, będzie musiał zapłacić za OC jak za zboże. Jeżeli jednak zna kilka zasad jakimi kierują się ubezpieczyciele i umie je dobrze wykorzystać, może obniżyć koszty swojego ubezpieczenia.

Warto znać 5 zasad, których zastosowanie w praktyce oznacza, że za OC zapłaci się mniej. Nie będzie to oczywiście składka podobna do tej, którą otrzyma kierowca z wieloletnim doświadczeniem i maksymalnymi zniżkami. Jednak każda obniżka ceny lepsza niż żadna.

 1. Kup samochód z małą pojemnością silnika
  Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że osoba, która właśnie zrobiła prawo jazdy i kupuje upragniony samochód, chce aby był on szybki i niedrogi. Nowe uprawnienia chce się szybko przetestować w praktyce, wierząc w swoje umiejętności. Ubezpieczyciele są jednak innego zdania. Statystyki mówią jasno, że najwięcej wypadków powodują właśnie młodzi kierowcy. Jeśli taka osoba w dodatku będzie mieć samochód z dużą pojemnością silnika, a co za tym idzie – z dużą mocą, to jest to niemal pewny przepis na poważny wypadek, wiążący się z dużym odszkodowaniem. Im mniejsza pojemność silnika w samochodzie młodego kierowcy, tym niższą składkę naliczy mu ubezpieczyciel.Więcej o tej zależności, możesz znaleźć tu: 
  Cena OC w zależności od pojemności silnika
 2. Dopisz do dowodu współwłaściciela ze zniżkami
  W świecie ubezpieczeń komunikacyjnych panuje zasada – do obliczania ceny OC, pod uwagę brane są wyższe zniżki. Jeśli pojazd posiada dwóch właścicieli, jeden z nich ma 60% zniżek, a drugi ma ich 10%, to przy obliczaniu składki ubezpieczenia pod uwagę będzie brana maksymalna ulga. Nie jest tak może we wszystkich towarzystwach, ale w zdecydowanej większości. Warto więc zastanowić się, czy do pierwszego samochodu nie można by dopisać rodzica lub wujostwa, którzy wypracowali wysokie zniżki.
 3. Poszukaj towarzystwa, które preferuje młodych kierowców
  Zdecydowana większość ubezpieczycieli kieruje swoje produkty do osób posiadających duże zniżki i spore doświadczenie za kierownicą. Niektóre oferty jednak są skierowane do osób, które dopiero co uzyskały prawo jazdy. Sposób naliczania składek jest nieco inny, a limit wiekowy dla klientów, to około 30 lat. Nie tylko polisy OC są tam nieco inaczej pomyślane. Przykładowe autocasco, czy też NNW posiadają wiele zapisów, które uwzględniają dynamiczny plan tygodnia młodych osób.
 4. Jeździj ostrożnie
  Najlepszym sposobem na to, aby nie płacić wysokich składek za OC, jest wypracowanie własnych zniżek. Spokojna i bezpieczna jazda będzie ku temu dobrą drogą. Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje najczęściej 10% ulgi przy zakupie kolejnej polisy. Taka postawa nie tylko pozwoli na kupowanie z roku na rok coraz tańszego OC, ale także pomoże uniknąć dodatkowych wydatków, jak np. mandaty.

Porównuj oferty
Choć towarzystwa najczęściej nie mają ciekawych propozycji na ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy, nie oznacza to, że wpisując swoje dane, nie otrzyma się interesującej składki. Wszystko zależy od danego kierowcy, bo każdy z nich traktowany jest indywidualnie. Dlatego właśnie dobrze jest porównywać ze sobą 

źródło: www.mityubezpieczeniowe.pl