Aktualności

Co jest ważne przy ubezpieczeniu auta?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Możemy opisywać ze szczegółami co to jest ubezpieczenie samochodu. Możemy bawić się w analizy sprzedaży polis lub wysokości wypłaconych odszkodowań. Ale dla przeciętnego właściciela samochodu są bardziej priorytetowe tematy. Na przykład: jak znaleźć dobre i do tego tanie ubezpieczenie. Rzetelna porada w tym względzie przyda się więc bardziej niż setki stron internetowych z pustymi formułkami.

Najważniejsze cechy dobrej polisy ubezpieczeniowej

Aby zawrzeć najkorzystniejszą umowę ubezpieczenia trzeba – najprościej mówiąc – wiedzieć czego się szuka. Nie musicie do tego znać wszystkich zapisów ustawy czy ogólnych warunków ubezpieczenia. Wystarczy, że Wasze ubezpieczenie będzie :

*OC – przede wszystkich najtańsze. Tutaj nie ma znaczenia ile zapłacicie za polisę, bo sposób likwidacji szkody i wysokości sum gwarancyjnych określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a każdy zakład ubezpieczeń musi postępować zgodnie z jej zapisami. W związku z tym, poszkodowany otrzyma takie samo świadczenie, bez względu na firmę ubezpieczeniową sprawcy.

*ASS (assistance) – w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego wszystko zależy od zapisów w OWU towarzystwa. Najważniejszym elementem dobrego ass jest:

– zakres ochrony (jakie świadczenie przysługuje w ramach ubezpieczenia),

– zakres terytorialny (czy ochrona dotyczy wyłącznie Polski, czy także Europy),

– kiedy przysługuje pomoc drogowa (po kolizji, awarii, kradzieży),

– jakie są limity: odległości od domu, holowania od miejsca zdarzenia i kwotowe.

 *NNW – tutaj należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. Świadczenie wypłaca się procentowo, tak więc im wyższa kwota wyjściowa, tym wyższe odszkodowanie.

 *AC (autocasco) – podobnie jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń nieobowiązkowych, najlepszym sposobem na dobre ubezpieczenie jest analiza zapisów OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Nie trzeba oczywiście czytać wszystkich formułek, ale wystarczy zapoznać się z :

– sumą ubezpieczenia (jaka jest wartość pojazdu, czy suma jest stała, zmienna, odnawialna, redukcyjna),

– sposobem likwidacji szkody (kosztorys, naprawa bezgotówkowa, naprawa w ASO),

– jakie części zostaną wykorzystane do wymiany po szkodzie (oryginały czy zamienniki),

– udziałem własnym,

– amortyzacją części (czy będzie uwzględniana i jeżeli tak, to jaki procent zostanie potrącony od ceny części do wymiany).

Polisa autocasco nie musi być wcale najdroższa, aby zapewniała właściwą ochronę samochodu. Tutaj chodzi raczej o potrzeby właściciela pojazdu. Nie zawsze trzeba przecież stałej sumy ubezpieczenia lub użycia części oryginalnych (np. gdy mamy do czynienia ze starszym modelem – jego wartość nie spada już tak drastycznie, a naprawa na zamiennikach nie spowoduje spadku jego użyteczności).

                                                                                                              Źródło: ubezpieczenie-samochodu.net.pl