Aktualności

Czym jest RRSO?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to termin spędzający sen z powiek wszystkim osobom, które planują wziąć kredyt. Często ich pytanie brzmi: Czy rzeczywiście im niższe RRSO tym niższa rata kredytu? Zatem przyjrzyjmy się temu wspólnie.

 

Warto się przyjrzeć temu zagadnieniu z bliska i zobaczyć w praktyce, jak to jest z tym RRSO. Bardzo wiele osób decydujących się na zaciągnięcie dużego kredytu bierze pod uwagę całkowity koszt kredytu podany w ofercie, a także wysokość raty. Okazuje się jednak, że jest to błędne podejście, gdyż niezwykle istotnym elementem w całych tych obliczeniach jest także RRSO.Rzeczywiste oprocentowanie informuje nas bowiem nie tylko o wysokości odsetek związanych z danym kredytem, ale także uwzględnia wszystkie inne koszty związane z tą konkretną operacją finansową.

 

Od czego zależy więc wysokość RRSO?

Patrząc na oferty banków nie da się ukryć, że sumy RRSO są różne nawet wówczas, jeżeli mamy do czynienia z kredytem opiewającym na taką samą kwotę. Dzieje się tak dlatego, że różny może być okres kredytowania. Trzeba sobie tutaj jasno powiedzieć, że RRSO będzie rosło zawsze wtedy, gdy raty będą rozłożone na mniejszy okres czasu. Im więc dłuższy okres kredytowania tym RRSO będzie mniejsze.

Przy wyborze odpowiedniego kredytu należy o tym w szczególności pamiętać. Oprócz tego nie należy dać się nabrać na oferty, które oferują niższe RRSO, ale równocześnie musimy zapłacić prowizję od danego kredytu. Może się bowiem okazać, że taki kredyt będzie droższy w porównaniu z takim, który nie nalicza prowizji, a ma z kolei większe RRSO. Musimy więc uważnie śledzić wszystkie oferty pod tym względem i nauczyć się poprawnie je interpretować.

Podczas porównywania ofert kredytów liczą się bowiem także wszelkie inne dodatkowe elementy i tylko ich odpowiednia kalkulacja pozwoli na znalezienie najlepszej oferty.

 

źródło: Aasa