Aktualności

Jaki kredyt wybrać?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kredyt gotówkowy - jakiej kwoty potrzebujesz i jaką ratę możesz płacić?

Zastanów się, ile gotówki rzeczywiście chcesz pożyczyć. Zanim odpowiesz: "jak najwięcej!" pomyśl, jaką ratę będziesz w stanie co miesiąc spłacać i ile udźwignie twój domowy budżet. Spisz wszystkie cyklicznie wydatki (opłaty za mieszkanie, rachunki, orientacyjny koszt paliwa i zakupów żywnościowych) i odejmij je od swojego wynagrodzenia. Część (tak wysoką, jak uważasz) zostaw na tzw. "życie" i oszczędności, a resztę możesz przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu.

Bezpieczniej dla twojego portfela będzie na pewno wziąć kredyt na dłużej, z niższą ratą, by móc spłacać go nawet wtedy, gdy twoja sytuacja finansowa się pogorszy. To bufor bezpieczeństwa. Oczywiście dłuższy okres kredytowania to wyższy koszt (zapłacisz więcej odsetek), ale pamiętaj, że jeśli wpadnie ci dodatkowa gotówka, to w każdej chwili możesz nadpłacić lub spłacić w całości zaciągnięty wcześniej kredyt gotówkowy.

 

Kredyt gotówkowy - po co sprawdzać RRSO?

Ważnym kryterium przy wyborze kredytu jest oczywiście jego całościowy koszt. Nie daj się zwieść reklamom, które często podają najniższą możliwą wartość prowizji lub oprocentowania. Rzeczywisty koszt kredytu najlepiej odzwierciedla roczna rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie dodatkowe opłaty (oprócz oprocentowania nominalnego także prowizję, obowiązkowe ubezpieczenia, opłatę przygotowawczą itp.). Więcej o RRSO i o tym, jak różni się ono od oprocentowania nominalnego przeczytasz w tym artykule.

 

Im niższe RRSO, tym kredyt jest dla ciebie korzystniejszy.

Powinno cię zaniepokoić, jeśli wartość RRSO znacznie przewyższa 100 proc. Oznacza to, że będziesz musiał oddać bankowi dwa razy więcej niż pożyczyłeś. Pamiętaj jednak, że kiedy bierzesz kredyt gotówkowy na krócej niż rok, wartość RRSO może być bardzo wysoka, a jej kwota niemiarodajna - ponieważ spłatę dodatkowych kosztów, m.in. prowizji, rozkładasz tylko na rok. W takiej sytuacji skoncentruj się tylko na całkowitej kwocie, którą będziesz musiał oddać.