Aktualności

OC nie tylko na samochód

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zastanawiasz się co zrobić gdy Twoje dziecko grając w piłkę wybiło szybę u sąsiada? Zapomniałeś odśnieżyć posesji i przechodzień niefortunnie skręcił sobie kostkę? W takich i podobnych sytuacjach warto zastanowić się nad posiadaniem polisy OC w życiu prywatnym.

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które chroni Cię przed finansowymi skutkami szkody wyrządzonej osobom trzecim z Twojej winy lub członków Twojej rodziny. Gdy dojdzie do szkody poszkodowany może żądać odszkodowania za zniszczone mienie, zwrotu kosztów leczenia albo zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Posiadając OC unikasz płacenia z własnej kieszeni, a szkodę likwiduje ubezpieczyciel, oczywiście jeśli wcześniej miałeś polisę.


Taką polisę możemy kupić u każdego agenta ubezpieczeniowego, a coraz częściej możemy sprawdzić ofertę w Internecie. Do każdego ubezpieczenia domu lub mieszkania powinna być dołączona polisa OC w życiu prywatnym, jeśli nie jesteś posiadaczem domu lub mieszkania a zależy Ci na polisie to zdarzają się towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują tylko ubezpieczenie OC. 


Zakres sytuacji, w których możesz stać się sprawcą wypadku, a które powinno zawierać ubezpieczenie, w dużej mierze zależy od Twojej codzienności. Towarzystwa Ubezpieczeniowe tworząc oferty OC w życiu prywatnym pozwalają na dodawanie i rozszerzanie podstawowego zakresu o OC najemcy, czy sporty sezonowe. Tylko dzięki porozumieniu z klientem możemy określić zakres zdarzeń, które mogą się wydarzyć, a które zabezpieczą jego interesy.

Przy wyborze wariantu OC należy zastanowić się:
-czy potrzebujesz ubezpieczenia, które będzie obowiązywać również za granicą,
-czy  potrzebujesz ubezpieczenia od zalania sąsiada, jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym,
-czy interesuje Cię poszerzenie zakresu ubezpieczenia na członków rodziny, jeśli Twoje gospodarstwo domowe liczy tylko jedną osobę,
-czy tańsze OC o takim samym zakresie możesz kupić w pakiecie np. z ubezpieczeniem Twojej nieruchomości.


Przy wyborze ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej warto zwrócić szczególną uwagę na  wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Przykładem może być zalanie mieszkania sąsiada.

Jeżeli zalanie powstało nie z Twojej winy, np. w trakcie prania pękł wężyk od pralki, odszkodowanie zostanie wypłacone. Jeżeli jednak zalanie powstało na skutek niezakręconego kranu, część polis ubezpieczeniowych nie pokryje szkody, ponieważ w wyłączeniach zawarta była informacja o zwolnieniu od  odpowiedzialności w przypadku rażącego niedbalstwa.

Pamiętaj, że składka za ubezpieczenie będzie uzależniona od:
-sumy ubezpieczenia,
-zakresu ubezpieczeniowego,
-terytorium obowiązywania, może być nie tylko w Polsce, ale również za granicą.


Tak więc decyzja o tym, czy takie ubezpieczenie jest Tobie potrzebne musisz podjąć sam. Najlepiej poprosić o poradę agenta lub sprawdzić porównywarki na stronach towarzystw.