Aktualności

Assistance auta, co nam daje?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ubezpieczenie assistance samochodu nie musi być drogie. Niektórzy ubezpieczyciele dołączają podstawowy pakiet Assistance do ubezpieczeń OC oraz AC bez dodatkowych opłat. Na czym polega pomoc udzielana właścicielowi tego rodzaju polisy na wypadek kolizji lub wypadku drogowego?


W podstawowych wariantach dołączanych bezpłatnie do ubezpieczeń OC zakres pomocy jest raczej ograniczony. Ubezpieczyciel pozwoli nam za darmo skorzystać z usług informacyjnych przez telefon, zorganizuje i zapłaci za holowanie do określonej oraz zorganizuje i opłaci naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty.

Nie każdy ubezpieczyciel dołącza darmowy zakres usług assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najtańsze ubezpieczenia OC dla klientów wrażliwych głównie na cenę zazwyczaj nie zawierają dodatkowych usług Assistance. W razie awarii samochodu, wypadku lub kolizji zdobycie informacji czy organizacja holowania lub naprawy pojazdu spoczywa w całości na właścicielu – ubezpieczyciel nie bierze wtedy na siebie żadnych zobowiązań.

Dlatego warto zastanowić się, czy tanie OC to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę, w jaki sposób korzystamy z auta i jakie jest prawdopodobieństwo, że możemy znaleźć się z nim w jakiejś kryzysowej sytuacji. Jeśli nie chcemy płacić za bogatszy pakiet assistance, być może najlepszą opcją jest OC w pakiecie z darmowym assistance, droższe, ale bardziej kompleksowe ubezpieczenie dla kierowcy.
Większy, choć wciąż ograniczony, zakres assistance dołączany jest praktycznie przez wszystkich ubezpieczycieli do nieobowiązkowych polis AutoCasco. Wśród dodatkowych usług, które zorganizuje i opłaci ubezpieczyciel mogą być np. nocleg w hotelu, powrót do domu lub kontynuacja podróży innym środkiem lokomocji, a także pojazd zastępczy na ograniczoną liczbę dni.
Bardziej rozbudowane pakiety assistance można dokupić jako rozszerzenie ubezpieczeń OC oraz AC lub samodzielnie. Zapewniają one większy zakres świadczeń oraz zmniejszenie ograniczeń występujących w bezpłatnych wariantach. W zależności od oferty ubezpieczyciela w skład polisy wchodzą również takie usługi jak pomoc prawna, kierowca zastępczy, pokrycie kosztów parkingu, a nawet opieka nad przewożonymi zwierzętami.

Z zasady ubezpieczenie assistance wykupuje się na cały rok, podobnie jak ubezpieczenia OC oraz AC. Niektórzy ubezpieczyciele z myślą o kliencie proponują krótsze okresy ubezpieczenia, które pozwalają na rozszerzenie podstawowego pakietu tylko na okres wakacji na które jedziemy autem.
Decyzję o tym, czy warto wykupić rozszerzoną wersję Assistance musi podjąć właściciel pojazdu, tak jak w każdym dobrowolnym ubezpieczeniu.